četvrtak, 31. prosinca 2009.

Bezrazložna radost


fotka Behind blue eyes by George50 
Naučila sam da za radost i sreću moram imati razlog, ugrađeno mi je to u stanice, odvikavanje traje.


Vraćam se danas iz grada, šećem, toplo je, ugodno je, a ja sam bez nekog posebnog razloga sretna. Takav mi je osjećaj sreće najdraži.

Gledam ljude oko sebe, ali ih gledam na neki drugačiji način nego inače. Prisutna sam. Najdraža sam si kad uspijem dobaciti do takve prisutnost. I moje tijelo je voli; kukovi se oslobađaju, življe koračam, imam osjećaj lakoće i neke bezrazložne radosti.

Eto opet ta riječ – bezrazložna. Naučila sam da za radost i sreću moram imati razlog, ugrađeno mi je to u stanice, odvikavanje traje.

Izražajne plave oči

Kod pošte u Jurišićevoj mi dolazi u susret visok čovjek, neobičnog lica, upalih obraza i izrazito izražajnih plavih očiju. Prolazi mi s desne strane i pozdravlja me. Pozdravljam i ja njega, prisutno, ne kao nekada u strahu što me pozdravlja nepoznat čovjek (jer sad će se sigurno zapiknuti u mene, upucavati se ili nešto tražiti; a meni neugodno, ne znam se s tim nositi).

Gotovo da smo prošli jedan kraj drugog kad mi se čovjek obratio.
„Gospođo?“
Okrećem se na peti prema njemu, prisutna sam, nisam se ispalila.
„Imate li možda jednu kunu?“

Velika je nevolja kada se ljudsko čeljade nađe u takvoj situaciji. Nitko ne prosi jer mu je to zabavno i najlakše, duboko sam u to uvjerena.

Ispričao mi je da je beskućnik, da naša policija ne dozvoljava prošenje, da je bio branitelj. Ja sam i dalje prisutna.

Milan Beskućnik

Osjećam duboko suosjećanje, dlan desne ruke mi se u polu nesvjesnom pokretu diže i okreće prema njegovom srcu. Milan, tako se zove moj sugovornik, premješta štaku u drugu ruku i pruža mi desnicu požutjelih prstiju.

Stisak njegove ruke je snažan, a plave oči su sada suzne. Razmjenjujemo prigodne čestitke dok sam ja svjesna da je ovaj kratak susret iz nekog razloga drugačiji nego ikoji drugi toga tipa i da ću ga dugo pamtiti.

„Milan Beskućnik vam gospođo želi sve najbolje“, govori mi prije nego li smo otišli svaki svojim putem.


Vezani članci: 

Metoda i prisutnost
Naomi Shihab Nye - Kindness 

Već je Stara godina, za manje od 20 sati u novom smo desetljeću. Ja osim radosti, lakoće, ljubavi i blagostanje za sebe želim više trenutaka prisutnosti. To želim i svima vama dragi nevidljivi čitatelji ovog bloga.

Marina Katarina Grgić

ponedjeljak, 21. prosinca 2009.

Zimski solsticij – otpuštamo staro i otvaramo se za novo


Zimski se solsticij u starim kulturama smatrao najsvetijim danom u godini, danom novog početka, danom kada otpuštamo staro i otvaramo prostor za novo.

fotka by   Nochnoy strannik/ Landscapes 2.0

Prije nekoliko je minuta Denise Linn na Faceu najavila da se sprema za ceremoniju zimskog solsticija koja je u njezinom kraju svijeta u 9h danas 21.12.09 a kod nas je nešto kasnije u 18.47h.

Iako sam solsticij traje nekoliko trenutaka, čitav dan na koji je on padao  u drevnim se kulturama smatrao najsvetijim danom u godini, danom novog početka, danom kada otpuštamo staro i otvaramo prostor za novo.

Kako je ovo je drugi puta da u par dana nailazim na tu informaciju, sjela sam i popisala sve ono što želim otpustiti na jedan papir koji ću ritualno spaliti u bakrenoj posudi, a na drugi papir sam napisala ono za što želim osloboditi prostor u svom životu u novom mileniju. Bogme eto i milenija!

Eh da, ne bih ja bila EFT žena da to ne garniram s nekoliko rundi EFT-a.

Prijedlozi izjava


• Iako sam u ovoj godini imala problematične odnose s obitelji, iako se nisam posvećivala sebi niti se za sebe brinula, već sam svu svoju pažnju i energiju davala drugima, što ni meni ni njima zapravo ne čini dobro, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe i spremno to otpuštam na današnji dan zimskog solsticija.

• Iako sam u kući nakrcala gomilu krame koja mi ne treba, dozvolila da mi šef skače po glavi, nisam se zastupala, iako sam se zadužila preko glave i peglala karticu po shoping centrima i na taj način smirivala frustraciju, ja duboko i….

• Iako sam dozvolila da mi životni stres utječe na odnose s partnerom i djecom, iako mi je puna kapa kuhanja i bedinanja i prešućivanja onoga što me smeta, ja duboko i ….

• Naravno ovo su samo prijedlozi koji su meni pali napamet. Vi sebi uzmite svoje primjere, a to su oni koji vas najviše u životu žuljaju a koje danas bacate u rijeku, da se simbolički izrazim.

EFT i ritam

• Sa svakom od ovih podužih izjava radite posebno; iz svake odvojite ključne riječi pa kucajte po točkama dok ih izgovarate.

• otpuštam loše odnose, otpuštam nebrigu prema sebi, otpuštam preveliku brigu za druge, itd .

• Pritom je najvažnije da ste prisutni dok to radite; a ritam isprobavajte od sporijeg prema bržem dok ne nađete onaj koji vam najviše odgovara. No ne znači da će vam taj uvijek najviše odgovarati.

• Kad vam se učini da ste otpustili ( ali svakako napišite i na papir ili papiriće ono što otpuštate pa spalite kad vam bude zgodno isto ponovite s onim za što se danas otvarate.

Od danas u svoj život privlačim:

- blagostanje svih oblika na svim područjima svog života
- ljude koji su na istoj vibraciji i čije me društvo veseli
- obilje odmora, pomoć od ukućana
- odnose u kojima su svačije granice definirane onako kako bismo ih
definirali i poštovali da se radi o dobrim susjedima
- radost, smijeh, njegu, masaže, druženja i putovanja
- a sad dalje vi sami.


I ovu svaku pojedinačnu izjavu možete izgovarati dok stimulirate točke.

Želim nam svima uspješno čišćenje i privlačenje novog, radosnog, uzbudljivog i seksi života.

Vezani članci:

Zimski solsticij


Marina Katarina Grgić

utorak, 17. studenoga 2009.

5 načina za izlazak iz rupe


Definicija rupe: osjećamo se „olovno“, teško i nepokretno; u depri smo, razina energije nam je na nuli, ništa nam se ne da; sve nam se čini neveselo i sivo; u glavi vrtimo stalno iste crne misli, svi nam idu na živce.

1.u ruku primite ključeve jer su oni našem umu simboličan znak da otključa začarani krug negativnosti

2.s njima u ruci krenite u šetnju, vibracija prirode je viša od naše, hodajte svjesni svojih koraka, zemlje po kojoj se krećete, svega što vas okružuje. Tome dodajte i mentalno stimuliranje EFT točaka (moj dodatak)

3.stavite ruku na želudac, lagano ga pritisnite, duboko udahnite, snažno i naglo izdahnite na usta; ponovite 20-ak puta

4.udarite se dlanom( ali ne prejako) u područje srca i pritom snažno izdahnite na usta, ponovite više puta

5.Sjetite se filma "Moje pjesme, moji snovi" - pjevajte iz sveg glasa do, re, mi, fa, so, la, si, do i pritom marširajte na mjestu (moj dodatak), važno je da podižete suprotnu ruku i nogu dok to radite (lijeva noga, desna ruka i obrnuto). Pjevanjem ćete u ravnotežu dovesti čakre a marširanjem uskladiti rad desne i lijeve polutke mozga.

Izvor: video Sonie Choquette: Stuck in Negativity? Snap out of it NOW!




Vezani članak: Pod tepih


Marina Katarina Grgić

utorak, 20. listopada 2009.

Bratska ljubav s paketima

Ljubav i želja da se sad, u ovim odraslijim godinama zbliže je očita, ali komunikacija je u totalnoj banani. Dva koraka naprijed tri nazad.

Pokušaja je bilo puno, večeras se desio još jedan od njih.

Zamolila je svog Brata, kojeg jako rijetko viđa iako stanuju na 5 minuta jedno od drugoga, da joj napumpa gumu na autu kojem je istekla rega, pa da ga prevezu do očeve garaže.

Očekivala je brundanje i zlu volju, očekivala je da će obaviti transport i da će on otići dalje za svojim poslom. No nije.


„Moraš po ključ “ veli on a njezino srce poskoči. Znači čekat će me!
Nakon što je auto prilično vješto uparkirala u relativno malu garažu, rekla je „moram vratiti ključ “. "Aha" složio se. „Ja ću doć' pred zgradu“. Srce joj je opet poskočilo. Čekat će me!

Na putu prema njezinom stanu on - Brat će nenadano "idemo na kavu". Kave su porijetke jer među njima vlada neka nelagoda uzrokovana ozbiljnim brojem nerazriješenih paketa iz djetinjstva. Pomislio bi čovjek da su ih već do sada riješili. Ali eto...nisu.

Razgovor je na kavi tekao relativno neusiljeno (napredak!) sve dok on - Brat nije rekao „dobro“ u silaznom tonu na neku njenu priču na što se ona - Sestra po 17 puta okinula. No ovaj puta mu je to i rekla, a on - Brat je uzvratio bujicom riječi i defenzivnog bijes.

Jer kaže ne zna kako da s njom razgovara, koje da riječi koristi; čitavu je tiradu izgovorio dok ga ona - Sestra, nakon nekoliko pokušaja da objasni, nije zamolila da začepi.


Ispričala mu je o okidačima, podsjetila ga kako djeluje limbički sustav, objasnila mu nemogućnosti racionalnog razmišljanja kada se čovjek okine i reagira emocionalno.


Popili su kavu, za taj dan pokrpali nesporazum. Kad je došla kući i nastavila slušati Soniu Choquette, sjetila se da je Sonia jednoj slušateljici savjetovala „traži da ti Svemir do kraja dana da poklon“.


I bingo! Shvatila je da je njezin poklon bio neplanirano druženje s Bratom. Korak prema građenju bliskijeg odnosa koji oboje, on - Brat i ona - Sestra priželjkuju, iako ne znaju kako ga uz sve te pakete iz djetinjstva postići.


Dogovor je da se čuju jednom tjedno.



A vi, kako vama ide s Braćom i Sestrama?

utorak, 13. listopada 2009.

Kramica naša premila


Krenem jučer u lift a kad ono iz njega izlaze muškarac i žena koji vuku gomile prenatrpanih kutija. Pomaknem, se propustim ih i pitam: Raščišćavate? To mi je naime u posljednje vrijeme, točnije od ovog proljeća, jako zanimljiva tema.


„Ma ne, selimo jednog dečka“, ljubazno će gospodin. „Ne biste vjerovali koliko stvari je u stanu nagomilao. Ja imam dvije tri jakne i kog' će mi vraga više a on ih ima bar 10.“


Denise Linn, moja omiljena Soul coach žena tvrdi da je feng shui moderna alkemija. Kaže da kada izbacimo kramu iz svog prostora, osim što ga energetski otvorimo za pritok novih stvari ili zbivanja mijenjamo i svoju osobnu vibraciju.


fotka by LADY KATYA


Iako bi svaki puta kad unesemo u stan jednu stvar drugu trebali baciti, pokloniti, prodati bacanje vlastite krame nije uvijek lako. Zato valjda Amerikanci i drugi napredniji narodi imaju tzv. „professional organizers“ ili profesionalne rasčišćivaće koje pozovete da bi vas držali za ruku i sustavno vodili kroz taj emocionalno zahtjevan proces.


EFT prijedlog za kompulzivne sakupljače:


Karate točka x 3 ( odaberite jednu od temeljnih izjava ili ih alternirajte)


  • Iako mi je teško bacati stvari koje više ne koristim, ja duboko i potpuno podržavam sebe.
  • Iako se ne mogu odlučiti da izbacim višak stvari iz stana jer mislim da će mi kad-tad zatrebati, ja duboko i potpuno podržavam sebe.
  • Iako se ne mogu odlučiti da izbacim višak stvari iz stana, ja si opraštam i biram si osloboditi prostor za nove stvari, knjige, događaje.


Pa po svim točka:


Samo sakupljam a ne mogu ništa baciti

Vremena su teška možda si to neću više moći priuštiti

Mrzim bacati stvari koje su još dobre i cijele

Ionako nemam dovoljno novaca pa da još i bacam

Ne mogu se odvojiti od uspomena, kao da bacam dio sebe

Bahato je rješavati se savršeno dobrih stvari

Uvjerena sam da će mi trebati, iako ih ima previše i guše me

Kao da bacam dio sebe i svog života

Nemam dovoljno novaca da bih bacala

Pa nisam Rockeffeler da si to mogu priuštiti



Vezani članak: Iznesi to van

utorak, 29. rujna 2009.

Nothing can stop you

"No matter how things appear, Marina; no matter what you've overheard; and no matter how many people think otherwise... nothing can stop you, no one can hurt you, and you and I still have forever and ever.

Whoooohoooooooo!!
The Universe"

subota, 26. rujna 2009.

Kad preuzmemo tuđi teret


Jako je teško gledati kako se nama dragi ljudi muče i pate, ili kako vrte stalno iste programe. Još je teže ako ste kao ja intuitivni empat ili kako se to najčešće kod nas zove – mimoza, princeza na zrnu graška, preosjetljiva i sve u tom điru.

fotka nicole hanusek

Potreba da priskočimo u pomoć, utješimo i umirimo toliko je velika da zaboravljamo na sve ostalo. No dugoročno gledano to nije uvijek najbolji ni najzdraviji izbor za nas same a ni za naše najbliže.

Nekad glavom bez obzira uletimo u modus pomaganja, a ja to radim s bliskim i manje bliskim ljudima. Jučer mi je cura na šalteru robne kuće, u prve dvije riječi nakon razmjene pozdrava ispričala kako je kronično umorna zbog dnevne komunikacije s gomilom ljudi koja ju energetski iscrpljuje, pa se osjeća kao da joj sto godina, a nema ih više od 25.

U tim situacijama se moj unutarnji sistem automatski prebacuje na program pomagača iako mi u posljednje vrijeme kroz glavu često prolazi poruka „Prestani pomagati“ koje se više ili manje uspješno uspijevam pridržavati.

Iz robne kuće sam nakon obavljenog posla otišla ali od članova svoje obitelji teže mogu otići. Kad krenemo pomagati nerijetko na sebe preuzimamo teret koji onda nosimo godinama. Najčešće nismo ni svjesni da smo ga na sebe preuzeli već kao djeca, jer se ne sjećamo svojih postupaka i jer se preuzimanje tereta uglavnom dešava na podsvjesnoj razini.

Tuđi problemi mogu od rođenja biti dio naših života; teško ih je odovjiti od nas samih a još teže pojmiti da ih je moguće otpustiti.

Preuzimanje tuđih paketa je čin ljubavi koji za cilj ima poboljšanje života naših bližnjih. No još je veći čin ljubavi otpustiti ih jer tako oslobađamo sebe i vlasnike tih paketa.


Ideje za kucanje:

Iako sam na sebe preuzela…brige a teško mi je više ih nositi, ja duboko i potpuno podržavam sebe x3

Pa po svim točkama

Iako imam neodoljivu potrebu pomagati…
Iako se brinem … jer ga/ju volim
Iako mi je teško biti sretna kad je on/ona nesretan, ja si dajem dozvolu da sve brige sada otpustim
Iako mi se čini da nemam pravo na sreću kad je on/ona nesretna/bolesna, ja si dajem dozvolu da brige otpustim.
Biram slobodu za sebe
Biram slobodu za nju/njega
Otpuštam brige kao balone na uzici
Osjećam se slobodno
Moj osjećaj slobode prelazi na sve one za koje sam se brinula

Vezani postovi:

Tuđe emocije, moje emocije

ponedjeljak, 31. kolovoza 2009.

Psorijaza i signali našeg tijela


Zvala me danas gospođa iz Istre koja već 5 godina boluje od psorijaze na tabanima. Moram reći da sam prvi puta čula za to opciju, koja joj bez sumnje prilično zagorčava život.


Raspitivala se o individualnom tretmanu, trajanju i cijeni te je pitala bi li ona to mogla sama. Na kraju je rekla da će se javiti, no u podtekstu sam čula financijske probleme, recesiju koja nam stalno na nos nameću, kao da smo mutavi pa ne osjećamo i sami da love većina ima manje a kod manjine populacije se ionako ništa nije promijenilo.


www.flickr.com/photos/eboegel


Sin joj kaže ide u školu i mora mu kupiti knjige, znate kako je, dodaje.


No lijepo smo popričale i ona je zaključila da ja imam ugodan glas a ja da ona ima dobru vibru. Kad sam spustila telefon rekla sam joj u svojoj glavi ono što sam zaboravila tijekom razgovora.


Izjavite da imate novac potreban za tretman, on vam treba i doći će, tj. već je negdje u svemiru, potrebno ga je samo pustiti u svoj život.


Ah, da Marina, rekao je neki moj unutarnji glas, a što ti ne bi malo sebe savjetovala kao što savjetuješ svoje klijente

- budite nježni prema sebi

- zatražite i bit će vama dano

- naša tijela nam šalju poruke, treba s njima porazgovarati i saznati koja je poruka da bi se tegoba smirila

- i još neke druge tekstove koje izgovaram s uvjerenjem ali mi nije jasno zašto i sebe u te savjete ne uključim

- valjda je to kao s postolarima, njihove su cipele u koma stanju, a ja sebi zaboravim postaviti najrelevantnija pitanja koja bi u snu postavila svojim klijentima.



Eto tako stvari stoje.


Nakon što sam to osvijestila, sjedila sam na balkonu i kucala. I kao gotovo nikada do sada osjetila silnu empatiju i zahvalnosti prema sebi a posebno prema svom tijelu.


P.S. Moram se pohvaliti da više ne češljam svaki blog barem 5 puta, povremeno primijetim tipfeler ili neku drugu zvrčku i ne ispravljam. Ja sam na putu iscjeljenja od perfekcionizma, aaaah puno se lakše diše.

nedjelja, 23. kolovoza 2009.

Dnevno aktiviranje meridijana

Na ovom videu Donna Eden, autorica knjige Energetska medicina koja je i kod nas prevedana pokazuje kako aktivirati vlastite meridijane. Preporuča to raditi dnevno.

subota, 8. kolovoza 2009.

Krema za sunčanje


Naišla sam nedavno na blog Mileta Kekina na T portalu i dobro sam se nasmijala. Ima čovjek duha, to vjerojatno znaju oni koji slušaju njegovu glazbu, ja nisam od tih. No njegova vrsta humora me silno uveseljava.

Ovaj tekst nije smiješan, i nije njegov ali je sjajan podsjetnik, na ono što je u životu važno i manje važno.

Dakle dame i gospodo Mile Kekin i njegov odličan prijevoda kolumne novinarke Mary Schmich.

Neki dan sam na radiju ponovno čuo jednu meni jaku dragu pjesmu. Zove se 'Everybody’s free (To Wear Sunscreen).

Neobičan je način na koji je pjesma nastala. Radi se o uglazbljenoj kolumni novinarke Chicago Tribunea, Mary Schmich, objavljenoj davne 1997. godine. Da stvar bude zanimljivija, uglazbio ju je australski redatelj Baz Luhrmann, čiji film 'Australia' s Nicole Kidman u glavnoj ulozi trenutno igra u kinima.
Gospođa Schmich je tekst zamislila kao govor maturantima. Negdje na netu sam pročitao da joj se san ostvario kada je zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva (bivši ETF) počeo ovu pjesmu puštati prilikom svečanih promocija.

Svaki put kad je čujem spotaknem se o neku dobru misao, pa ću biti toliko slobodan da je prevedem. Malo slobodnije, naravno. Nadam se da se gospođa neće ljutiti. Znači, ovako:

Slobodno koristite kremu za sunčanje
Dame i gospodo klase '97,
Koristite kremu za sunčanje.
Kada bih vam mogla dati samo jedan savjet za budućnost, savjetovao bih vam da obavezno koristite kremu za sunčanje.
Dugoročni pozitivni učinci znanstveno su dokazani.
Ostali savjeti temelje se isključivo na mom skromnom iskustvu.
Sad ću vam dati sljedeće savjete:
Uživajte u snazi i ljepoti mladosti.
Ustvari, znate što? Zaboravite! Nećete razumjeti snagu i ljepotu mladosti dok već ne bude prekasno. Ipak, vjerujete mi, za dvadesetak godina gledat ćete svoje slike i sjećati se, na način na koji sad još ne možete ni pojmiti, kako ste dobro izgledali.
Niste tako debeli kao što vam se čini.
Nemojte se brinuti za budućnost. A i možete se brinuti. Ali znajte da je to kao da pokušavate riješiti matematičku jednadžbu žvačući kaugumu. Stvarni problemi će vas bez najave zaskočiti jednog lijenog utorka, kad se najmanje nadate.
Učinite svakog dana barem jednu stvar koja vas plaši.
Pjevajte.
Ne budite bezobzirni prema srcima drugih ljudi. Ne bakćite se s onima koji su bezobzirni prema vašem.
Koristite konac za zube.
Ne tratite vrijeme na ljubomoru. Ponekad vodite, ponekad ne. Utrka je duga, a na kraju krajeva, utrkujete se sami sa sobom.
Upamtite pohvale. Zaboravite uvrede. Ako uspijete, otkrijte i meni kako.
Sačuvajte stara ljubavna pisma. Pobacajte stare bankovne izvatke.
Istežite se.
Ne predbacujte si ako ne znate što biste učinili sa svojim životom. Najzanimljiviji ljudi koje poznajem sa 22 godine nisu znali što bi sa svojim životima. Neki od najzanimljivijih četrdesetogodišnjaka koje poznajem još uvijek ne znaju.
Konzumirajte dosta kalcija. Pazite na koljena. Nedostajat će vam jednog dana.
Možda se vjenčate. Možda i ne. Možda ćete imati djecu. Možda i ne. Možda se razvedete sa četrdeset, a možda ćete plesati dvokorak na svom platinastom piru. Što god da se dogodi, nemojte si čestitati niti predbacivati zbog toga. Šanse su vam fifty – fifty. Kao i svima.
Uživajte u svom tijelu. Koristite ga na sve moguće načine. Ne brinite što drugi misle o njemu. Ono je najvažniji instrument koji ćete ikad imati.
Plešite. Ako treba, i samo u dnevnoj sobi.
Pročitajte upute, iako ne postupate po njima.
Ne čitajte časopise o ljepoti. Samo će vas natjerati da se osjećate ružnima.
Upoznajte svoje roditelje. Nikad ne znate kad će zauvijek nestati. Budite dobri prema braći i sestrama. Oni su vam veza s prošlim vremenima i najizglednije je da će biti uz vas u budućnosti.
Shvatite da prijatelji dolaze i odlaze, ali ne puštajte one najvrednije. Potrudite se da premostite kilometre i različiti životni stil jer će vam s godinama sve više trebati ljudi koji su vas poznavali u mladosti.
Prihvatite neke istine. Cijene će rasti, političari će lagati. A čak i vi ćete ostarjeti. A kad se to dogodi, pričat ćete da su u vašoj mladosti cijene bile razumne, političari pošteni, a djeca poštovala starije.



Poštujte starije.
Ne očekujte da će vas netko izdržavati. Možda imate dopunsko osiguranje. Možda imućnog partnera. Ali nikad ne znate kad će netko od njih bankrotirati. Pazite čiji savjet prihvaćate i budite strpljivi s onima koji ih nude. Dijeljenje savjeta je oblik nostalgije. Kao kad iščeprkate neku kramu na krupnom otpadu. Obrišete je, prefarbate ružne dijelove i prodajete za više nego što vrijedi.
Ali vjerujte mi ono o kremi za sunčanje.

Eto.
Znam da će neki reći da gospođa Schmich ovdje otkriva toplu vodu, ali mislim da se nije loše s vremena na vrijeme podsjetiti na važnost tople vode.
I kreme za sunčanje, naravno.

Blog te mazo

petak, 10. srpnja 2009.

Udahni, izdahni i priznaj: bojim se

Strahovi su poput dosadnih rođaka. Nemoguće ih je zauvijek izbjegavati ili se pretvarati da nisu tu. Jer oni su pravi gnjavatori - stalno su nam za petama.

Foto: remisvelisque/Flickr

Tjeskoba je nalik golemom neuzemljenom mentalnom naboju, otprilike kao ogoljela električna žica koja se njiše po zraku. A strahove bi, pak, mogli usporediti s dosadnim rođacima koje ne možemo zauvijek izbjegavati ili se pretvarati da ih ne vidimo. Prije ili kasnije osvanu nam opet na vratima.

Njihovo ignoriranje ili prikrivanje troši goleme količine energije, a kako su zabilježeni u našem polju, kao i svi drugi osjećaji i stanja u kojima se nalazimo, emitiramo ih kao radio valove. Ljudi s kojima dolazimo u interakciju na njih reagiraju, i kao u dobro orkestriranoj predstavi, često nam ih svojom reakcijom uprizoruju.

Sonia Choquette, doktorica metafizičkih znanosti, spisateljica i radijska voditeljica (Trust your vibes na Hay House radiju) tvrdi kako je puno lakše strah na glas priznati, nego li ga potiskivati. Zajedno s riječima "bojim se", energija prethodno uložena u potiskivanje se oslobađa, a strah najčešće rasplinjava.

S time bih se složila, pod uvjetom da se taj čas ne nalazimo u igranju uloge žrtve jer takvo priznanje može dovesti do suza i raspada sistema. OK, dobro, to je ženska reakcija. Što u tim situacijama čine muškarci, ne znam, jer njima je kulturološki plakanje zabranjeno.

Na početku karijere, Sonia je svojoj mentorici koja ju je ohrabrivala da se uhvati pera, objašnjavala da nije u stanju pisati i da ne može biti spisateljica. Naime, još u školi učiteljica ju je uvjerila da pisanje nije zanat kojim bi ona mogla zarađivati za kruh. Mentorica joj je odgovorila: "Naravno da možeš pisati, no prvo si dozvoli da budeš loš pisac". Očekivanja koja su ju pritiskala su splasnula, a Sonia je počela pisati. Napisala je i objavila brojne knjige.

Evo jedne njezine vježbe za smanjivanje tereta vlastitih očekivanja, tjeskobe i straha prije nekog važnog zadatka:

• udah na nos, izdah na usta, i tako nekoliko puta

• osvrnite se oko sebe i počnite imenovati stvari, životinje, biljke ili ljude u vidokrugu. Na primjer: zelena stolica. Pređite pogledom preko njezinih rubova, sve ih primijetite, a onda pređite na drugu stvar, i tako minutu-dvije.

• stavite ruku na područje srca, duboko udahnite, sjetite se da volite ono što radite i umjesto da se uvjeravate u to kako vi to možete, kako to nije ništa strašno, kako to svaka šuša može, i kako bi, dovraga, u ovim godinama već trebali ili morali moći ovo ili ono, jednostavno si priznajte da se bojite. I onda učinite to što ste naumili.

Vježba je efikasna i široko primjenjiva. Uostalom, sastavni je dio Metode, glumačke tehnike Leea Strasberga.

Za inspiraciju pogledajte ovaj video i poslušajte što Sonia kaže o strahu.

nedjelja, 28. lipnja 2009.

Tuđe emocije, moje emocije

Ako su vas u djetinjstvu podrugljivo nazivali princezom na zrnu graška ili mimozom, sasvim je moguće da ste intuitivni empat, smatra dr. Judith Orloff.

Foto: JasonTheaker/Flickr

Čitav niz ljudi snažno osjećaja energiju onih koji ih okružuju, kao i osjećaje drugih osoba, a da toga nisu ni svjesni.

Je li vam se dogodilo da se osjećate sasvim dobro i odlične ste volje, a onda vam iz neobjašnjivog razloga raspoloženje padne? Počinjete osjećati nelagodu, umor ili iscrpljenost, bez da razumijete zašto jer se toga časa ništa u vašem životu nije promijenilo.

Ponovi li se takva situacija, osvrnite se i pogledajte tko vas okružuje. Sjedite li u uredu s kolegicom koja emitira tjeskobu, nervozu ili strah? Možda je kući stigao neraspoložen partner, pokunjen kao žalosna vrba, a vi osjećate da to lagano prelazi i na vas? Taman ste htjeli podijeliti radost zbog novog projekta s prijateljicom, a ona niti sluša, niti se zbog vas raduje, već počinje bijesno pričati o svom ušljivom danu? Nije ni čudo da vam je veselje netragom nestalo.

Mi smo, naime, nalik preciznim mjeračima što osjećaju suptilnu energiju koja nas okružuje. Raspoloženje ljudi s kojima se nađemo u društvu s lakoćom prelazi na nas. Samo što smo rijetko toga svjesni.

Ako su vas u djetinjstvu pogrdno nazivali preosjetljivima ili prigovarali da vam sve smeta i da vam se ništa ne smije reći, postoji mogućnost da ste intuitivni empat – odnosno, da snažno proživljavate emocije drugih ljudi. Što nije uvijek najugodnije!

Zapitajte se, jeste li:

• osjetljivi na mirise, buku ili glasno i neprestano brbljanje
• osjetljivi na svoj osobni prostor, pa vam smetaju osobe koje vam stoje preblizu
• na večernje izlaske uvijek idete vlastitim prijevozom, pod izlikom da neovisnost zlata vrijedi, a zapravo vam je jako važno da se kući možete vratiti kad vam ljudi postanu prenaporni, bez obzira na to kako dragi bili
• na tulumima ili sjedjeljkama možete izdržati samo nekoliko sati i onda se morate povući jer osjećate da ste potpuno iscrpljeni ili da postajete razdražljivi
• za regeneraciju vam je potrebna samoća, a ne društvo

Sva je prilika da ste empat ukoliko ste na većinu ovih točaka odgovorili potvrdno.

Nekoliko jednostavnih prijedloga o tome kako se zaštiti i kako se učinkovito pobrinuti za sebe (da, dobro ste pročitali, baš za sebe, jer ako se dovedete do ruba, ionako se nećete moći brinuti za druge) pogledajte u videu dr. Judith Orloff.

Ne govorite li engleski - ukratko: pomaže duboko disanje, meditacija je isto tako odličan alat, no najvažnije je postaviti jasne i čvrste granice, kako se ne biste našli preplavljeni ili sažvakani poput otirača.

Više možete pročitati i u njezinoj knjizi Pozitivna energija (možete je naći na policama domaćih knjižnica) u kojoj govori o deset najvažnijih naputaka za povećanje energije, poboljšavanje odnosa i zaustavljanje onih koji crpe životnu energiju. Dr. Orloff je utemeljiteljica energetske psihijatrije, novog područja koje se bavi suptilnim energetskim elementima zdravlja i ponašanja. Ta nova, zanimljiva disciplina sjedinjuje praksu klasične medicine s novim znanstvenim saznanjima o suptilnim energijama - koje stare tradicije iscjeljivanja štuju kao životnu silu.

priredila: Marina Katarina Grgić

izvor: drjudithorloff.com


subota, 6. lipnja 2009.

Dom i misija


Pričam večeras s prijateljicom na telefon, sjedim u sobi, TV je utišan a kad mi oko zapne za ekran vidim da defiliraju slike prirode koje se izmjenjuju s tekstom ispisanim bijelim slovima na crnoj podlozi.

Dokumentarac zaključim. Čudno u ovo doba ali kod nas zapravo ništa nije čudno. Nakon što sam završila razgovor, pojačavam ton i slušam. Neuobičajen tekst i neuobičajene formulacije, za ovo naše okruženje.

A onda mi se polako krene odmotavati film. A možda je to HOME (Dom) film koji je istovremeno u mnogim zemljama trebao biti prikazan na TV-u, online i pušten u opticaj na DVD-u. Provjeravam u programu i saznajem da je autor dokumentarca o Zemlji Yann Arthus Bertrand, fotograf čiju sam izložbu imala prilike vidjeti 2000. na ogradi parka Luxembourg u Parizu. Jedna od njegovih fotki Sahare od tada stoji na zidu ispred mog radnog stola.

Film još nisam do kraja pogledala, no jesam njegovu prezentaciju na TED-u. Arthus – Bertrand je Francuz i njegov me naglasak kao vremenski stroj katapultirao na sat engleskog gdje su moji francuski kolege govorili baš kao i on.

No najsnažniji od svih osjećaja koje sam kroz tu šetanje po netu osjetila je bilo silno divljenje prema čovjeku koji živi svoj dar punim plućima. Ne znam je li krenuo tim putem lako ili ne, ne znam je li se morao boriti s okolinom, roditeljima i društvom. Jesu li od njega zahtijevali da se primi ozbiljnijeg posla od fotkanja i da zarađuje za život na nekom sigurnom radnom mjestu.

To zapravo i nije ni važno. Ono što je meni značajno je da je Yann Arthus –Bertrand stvorio na tisuće fotografija od kojih mi srce poigrava i koje me inspiriraju.

Osim toga ništa na ovom svijetu nije privlačnije od čeljadeta koje živi svoju svrhu i svoju misiju. Njegova je da nam ukazuje na ljepotu Zemlje i na potrebu da se probudimo i počnemo je tretirati s poštovanjem.

I dok ovo pišem sjetila sam se teksta Marianne Williamson o kojem sam pisala u ovom postu.

subota, 16. svibnja 2009.

Čokoladna varijanta mamine juhe






U energetskom svijetu namjera je zakon pa su tako znanstvenici Instituta noetičkih znanosti napravili eksperiment u kojem su ispitanicima dali da kušaju nekoliko vrsta čokolade.

Samo jedna od njih bila je izložena meditantima koji su u nju usmjerili dobre namjera; a 67% ispitanika je zaključilo da je baš ta vrsta čokolade najukusnija.

Zaključak: Svi smo duboko povezani.
Prijedlog: Možda da se svi zajedno zapitamo kako bi se ovaj eksperiment mogao primijeniti u svakodnevnom životu?

Sutra su izbori, pa bi umjesto nabrajanja mana kandidata i stranaka koje ne volimo možda mogli u veliki svemir poslati namjeru da se sve odvija u skladu s našim najvećim dobrom.

nedjelja, 3. svibnja 2009.

Postizanje koherencije srca: vježba

Prvo pročitajte post Usklađivanje srca


A nakon toga napravite vježbu za postizanje koherencije srca i uma, radite je često.


Da bismo se fizički povezali sa srcem, stavljamo na njega jednu ili obje ruke i nekoliko minuta se koncentriramo na disanje. Zatim zatvorenih očiju prizovemo iz sjećanja sliku od koje se topimo od miline i od koje nam se otvara srčana čakra.


To može biti pomisao na dijete, kućnog ljubimca, partnera, boravak u prirodi, na neki događaj... Držimo tu sliku kao vizualizaciju i pratimo reakcije tijela. Vrlo brzo ćemo osjetiti promjene na fizičkoj razini; vjerojatno ćemo duboko s olakšanjem udahnuti, ramena će nam se opustiti, pluća osloboditi, kralježnica izravnati.


Ja to ponavljam nekoliko puta dnevno, čak na kompu imam instaliran gong koji me podsjeća da se spustim u srce i prizovem svoju sliku. Kad sam postigla stanje koherencije, šaljem tu energiju svima onima za koje mislim da im je potrebna; pritom se i sama osjećam smireno i opušteno.


Na portalu Inicijative globalne koherencije srca možete skinuti i besplatne webinare (seminare održane na webu) u kojima njihovi stručnjaci podrobno objašnjavaju sam fenomen, kao i priručnik s vježbama protiv stresa za ova promjenjiva vremena.


A sada pogledajte video:


Global Coherence Initiative


subota, 25. travnja 2009.

Dialogue vs. debate


Naši su sukobi najčešće uzrokovani problemima u komunikaciji. Evo jednog primjera koji bi ih drastično smanjio, koji bi da se primjenjuje omogućio višem i svjetlijem dieju naše duše da nadiđe ego, nasilan i žedan potrebe za nadmetanjem.

Ovo je nešto što bi djeca trebala učiti u školi od malih nogu, da bi kad odrastu postala bolji ljudi.

Sad je na nama odraslima da primijenimo ovaj princip civilizirane komunikacije te da je preneseno malima koji dolaze iza nas.


Dijalog se temelji na suradnji: dvije ili više strana nastoji postići međusobno razumijevanje.
Debata se temelji na suprotstavljanju: dvije se strane suprotstavljaju jedna drugoj i nastoje dokazati da je ona druga u krivu.

U dijalogu je cilj pronalaženje onoga u čemu se slažemo.
U debati je cilj biti u pravu.

U dijalogu sudionici slušaju druge kako bi ih razumjeli, shvatili smisao i došli do suglasnosti.
U debati sudionici slušaju druge kako bih otkrili pogreške i poricali njihove argumente.

U dijalogu se shvaćanje sudionika širi, a kada je to moguće i mijenja.
U debati se potvrđuje vlastito shvaćanje sudionika.

U dijalogu se pretpostavke iznose kako bi ih se razmatralo.
U debati se pretpostavke brane kao istina.

U dijalogu se potiče razmatranje vlastitih pozicija.
U debati se kritizira pozicija drugih.

U dijalogu se otvara mogućnost postizanja rješenja koje je bolje od bilo kojeg početnog rješenja.
U debati se vlastita pozicija brani kao najbolje rješenje, uz istovremeno isključivanje drugih rješenja.

Dijalog potiče intelektualno otvoreni stav: otvorenost da se bude u krivu i otvorenost za promjenu.
Debata potiče intelektualno zatvoreni stav, odlučnost da se bude u pravu.

U dijalogu sudionici iznose svoja najbolja razmišljanja uvjereni da će ih primjedbe drugih ljudi poboljšati a ne uništiti.
U debati sudionici iznose svoja najbolja razmišljanja kako bih ih branili od svih napadaja i dokazali da su u pravu.

U dijalogu je potrebno privremeno odustati od vlastitih vjerovanja.
U debati je potrebno potpuno se uhvatiti vlastitih vjerovanja.

U dijalogu sudionici traže ono u čemu se u biti slažu.
U debati sudionici traže očite razlike.

U dijalogu sudionici traže dobre strane pozicija drugih sudionika.
U debati sudionici traže mane i slabosti pozicija drugih sudionika.

Dijalog podrazumijeva stvarno poštivanje drugih ljudi i u njemu se izbjegava distanciranje ili vrijeđanje.
Debata podrazumijeva suprotstavljanje pozicijama drugih bez obraćanja pažnje na osjećaje ili odnose, druge se ljude često omalovažava i prigovara im se.

U dijalogu se pretpostavlja da više ljudi ima različite dijelove odgovora i da ih zajednički mogu oblikovati u rješenje koje će funkcionirati.
U debati se pretpostavlja da postoji jedno ispravno rješenje i da ga netko zna.

Dijalog ostaje nedovršen.
Debata dovodi do zaključka.

Izvor / Source: Dialogue vs. Debate
S engleskog preveo: Nenad Maljković

srijeda, 22. travnja 2009.

Poticaj kuckanjem

Umjesto da se lupate po glavi što stalno odugovlačite, s ljubavlju prigrlite svoju 'slabost', pa u promjenu krenite iz stabilne pozicije: smirenosti i prihvaćanja.

Kao na uzrok odlaganja nekog posla najčešće pomišljamo na lijenost, no razlozi mogu biti raznoliki. Osjećaj da nam je nešto nametnuto – ne želim to raditi, dosadno mi je; gubitak kontrole ili prisila – od mene se očekuje da zovem goste, a ja se ne osjećam ugodno u ulozi domaćice, strah od neuspjeha - bojim se da ću loše obaviti zadatak, ne znam to raditi ili perfekcionizam – radije se neću primati posla nego da ga loše napravim, pa strah od uspjeha – ako ovo dobro obavim, od mene će stalno nešto tražiti.

Uzorci su individualni i vrlo različiti, no možemo ih svesti pod jedan zajednički navodnik: emocionalne su naravi. Nastojimo izbjeći neugodan osjećaj za kojeg pretpostavljamo da će se pojaviti dok nešto obavljamo ili kad dovršimo posao.

EFT ili tehnika emocionalne slobode učinkovita je, no najbolje rezultate daje primijenimo li ju prije nego si kreiramo veliku frku zbog odlaganja.

Pomislite na neki zadatak. Kako se osjećate pri pomisli da ga započinjete? Kako se osjećate dok ga radite? Razmislite kako ćete se osjećati kad ga obavite? Usredotočite se na najsnažniji osjećaj.

Foto: Karsenika/Flickr

Zatim izaberite neku od izjava koja vam se trenutno čini prikladna. Imajte na umu da vam neće uvijek odgovarati ista izjava jer ni uzrok odugovlačenja nije uvijek isti.

• iako mi je muka od ovoga i danima to ignoriram kao da će se napraviti samo od sebe, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako mrzim raditi ovakve poslove, ali mi treba lova, pa sam prihvatila, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe.

• iako nikada ne znam procijeniti koliko mi vremena treba da nešto napravim, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako mi se ovo ne da raditi danas, napravit ću to sutra, a neće mi se dati ni sutra, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako su mi uvijek govorili da sam lijena, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako su mi ovo uvalili i imam strašan otpor primiti se toga, jer se osjećam izmanipuliranom, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

Mudrost odugovlačenja

Otezanje nije znak da je došlo vrijeme da se krenemo kažnjavati kako bismo se dotjerali u red i pokrenuli se. Na energetskoj razini odraz je svijesti da nas aktivnost koja nam predstoji neće odvesti kamo doista želimo stići.

Umjesto «odugovlačenje», primjereniji naziv bio bi svijest o energetskom protoku ili mudrost koja upozorava da ne idemo silom naprijed te da prekinemo s aktivnostima kojima uzalud pokušavamo postići ono što se njima postići ne može.

Abraham/Hicks

• iako meni uvijek daju najgluplje poslove i ne želim ih raditi, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako mrzim rokove, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako se bojim da neću uspjeti u ovome, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako se bojim da će mi stalno uvaljivati ovakve poslove ako ovo dobro napravim, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako se bojim uspjeha, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako danas neću uspjeti obaviti sve što imam na popisu, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako osjećam strašnu grižnju savjesti jer uvijek sve radim u zadnji čas, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

• iako samoj sebi zagorčavam život jer sve počinjem raditi u zadnji čas, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe

Prorađivanje jedne izjave kroz EFT protokol

Kuckate li prvi puta, možda će vam se činiti malo čudno. Možda ćete poželjeti pogledati detaljnije upute na ovom blogu, no predlažem da se odvažite i probate odmah. Recimo da ste među gornjim izjavama izabrali ovu:

Iako samoj sebi zagorčavam život jer sve počinjem raditi u zadnji čas, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe.

Prije nego li krenete kuckati, izmjerite SUD (intenzitet osjećaja – na primjer, frustracije, panike, ljutnje ili neki drugi, na skali od 0 -10). Zabilježite ga, pa počnite kucati.

Dok kuckanjem s dva prsta stimulirate karate točku (donji brid dlana) tri puta na glas ponovite: "Iako si zagorčavam život jer sve radim u zadnji čas, ja duboko i potpuno volim i prihvaćam sebe".


Foto: Metta Center

Zatim kucajte po svim dolje navedenim točkama i izgovarajte na glas: "Zagorčavam si život jer sve radim u zadnji čas".

• korijen nosa (nutarnji kraj obrve s bilo koje strane lica)

• vanjski kraj obrve

• ispod oka

• ispod nosa

• ispod donje usne

• ključna kost

• ispod ruke

• ispod prsa

• vrh glave

Nakon jedne runde duboko udahnite i izdahnite, popijte malo vode i ponovno procijenite intenzitet osjećaja na skali od 1 do 10, pa ga zapišite. Onda nastavite na isti način dok osjećaj s kojim ste krenuli ne dođe do nule, odnosno dok ne procijenite da se osjećate skroz OK.

Kako EFT funkcionira?

Negativni osjećaji ili misli dovode do emocionalnih blokada koje uzrokuju prekidanje protoka energije u tijelu. Zamislite crijevo za polijevanje vrta na koje je netko stao; što se dešava s vodom? Jedan dio puca od viška, dok voda u drugi dio uopće ne dotiče. Tako nekako izgleda i prekinuti protok energije; jedan dio tijela i organi koje se nalaze u njemu dobiva višak energije dok je u drugom dijelu uopće nema.

Stimuliranjem određenih točaka meridijana situacija se mijenja i energetski sustav se vraća u ravnotežu. Pritom se mijenja naša percepcija u odnosu na problem kojeg tretiramo, dolazi do emocionalnog i fizičkog olakšanja jer se zgrčeni mišići počinju opuštati; dublje dišemo i povećavamo dotok kisika u mozak, umjesto hormona stresa počinjemo lučiti hormone koji utječu na osjećaj ugode.

Sama situacija u kojoj se nalazimo neće se nužno promijeniti. No, kad smo u problemu ono što određuje daljnji tijek zbivanja je naša reakcija na njega, a EFT pomaže da to relativno brzo i lako promijenimo.

Kuckanje "negativnih" izjava

Ono što je karakteristično za EFT, za razliku od tehnika u kojima se govore pozitivne izjave ili afirmacije, jest izražavanje osjećaja onakvim kakav jest, bez uljepšavanja i celofana. Kako najčešće primjenjujemo EFT kada nas nešto žulja ili kada nešto nije u redu, tako te osjećaje moramo i izraziti. To dovodi do olakšanja jer smo si dali slobodu da stvari nazovemo pravim imenom. Ujedno omogućava da prihvatimo ono što jest i krenemo dalje.

nedjelja, 12. travnja 2009.

Sretan Uskrs


Ponoć je prošla a ja nisam dovršila francusku salatu koju sam počela raditi još popodne. Osjećam se smlavljeno i to ne od nekih prevelikih aktivnosti, nego mi se čini od kontakta s nekim članovima obitelji. Uf, mili i dragi moji, volim vas ali mi energiju posaugate efikasnošću industrijskog usisavača.

Nisam namjeravala blogati, samo sam ko' išla staviti link na knjižicu savjeta za smanjenje stresa Inicijative za globalnu koherenciju srca, i onda eto. Navukla se, da napišem dvije riječ, jer sutra, tj. danas je Uskrs.

I sad ću ko' Amerikanci za Thanks Giving nabrojati za što sam sve zahvalna, a možda inspiriram i nekoga od vas koji čitate moj blog.

Zahvalna sam za:

- sve procvale voćke koje me okružuju
- za svoju Bubu koja je prilično trulkasta ali me još uvijek vozi
- za komp i Internet koji mi omogućavaju da se povežem s cijelim svijetom i da budem informirana o onim stvarima koje me nadahnjuju
- za Metodu na kojoj sam naučila puno u kratko vrijeme
- za ljude koji su u mojem životu, a posebno za Jelenu
- za biljke koje mi uljepšavaju životni prostor
- za Jarun
- i još za puno drugih stvari i ljudi ali sam sad fakat preumorna da bih nastavila, a i francuska još čeka da je dovršim.


Sretan vam Uskrs dragi moji

petak, 27. ožujka 2009.

Dobra vijest za one koji se ne služe engleskim

Uskoro na hrvatskom EFT I ebook i niz audio protokola


U pripremi je EFT I u e-book verziji na hrvatskom jeziku s nizom audio protokola koji će vam pomoći da radite EFT uz vodstvo kad god i gdje god to poželite. Često me ljudi pitaju kako da formiraju izjave, koje riječi da koriste pa sam odlučila snimiti nekoliko protokola kako bi svima vama koji primjenjujete EFT omogućila ugodniji rad.


Za rane narudžbe mi se obratite na eft@email.t-com.hr a točan datum objavljivanja ovih online proizvoda pojavit će se uskoro na ovom blogu. Očekujem da bi knjiga i audio materijali mogli biti gotovi krajem travnja ili početkom svibnja, no ne čekajte do tada jer ćete u pretplati sigurno ostvariti uštedu.

četvrtak, 26. ožujka 2009.

Dozvolite mi da vas razočaram

Vještina zdrave brige uključuje i savladavanje umijeća razočaravanja. Počnite već danas govoriti "ne" ljudima koji vas traže da napravite nešto za što nemate vremena ili vam se ne sviđa.

"Mrzim biti razočarana", kaže Cheryl Richardson. "Zato često, kad netko zatraži uslugu, osjećam poriv pristati, pa i u situacijama kad bih najradije odbila. Ili dugo smišljam odgovarajuće isprike, samo da bih na kraju bila frustrirana i ljuta zbog toga što sam protraćila toliko vremena."

Prije puno godina, nedugo nakon što je počela raditi s mentorom Thomasom Leonardom, izazvao ju je da napravi nešto što je u njoj pokrenulo valove tjeskobe.

Znao je da previše brine o tome što ljudi misle i da se jako trudi svidjeti. Kako bi joj pomogao prevladati potrebu da bude "dobra djevojka", predložio da nekoga razljuti svaki dan. I tako mjesec dana!

Namjera mu je bila pomoći da smanji strah od sukoba i razočaravanja drugih tako što će se izravno suočiti s njihovom ljutnjom, razočarenjem ili povrijeđenim osjećajima. Iako joj je bilo teško, vježba je pomogla da manje brine o tome što drugi misle i usredotoči se na svoje mišljenje.

Nitko ne voli povrijediti ili razočarati bližnje. To nam je neugodno, obično zbog ovih razloga:

• ne želimo osjećati krivnju
• ne želimo razočarati druge jer znamo kako loš je taj osjećaj
• ne znamo kako bi nekog razočarali nježno i s ljubavlju
• strah od sukoba i želja za mirom priječi nas da kažemo istinu
• želimo da nas ljudi vole i ne osjećamo se dobro kad nije tako

Jedna od grubih istina vezanih uz prakticiranje vještine zdrave brige za sebe je to što morate naučiti upravljati tjeskobom koja se javlja kad su drugi ljudi razočarani, ljutiti ili povrijeđeni.

A bit će. Kad odlučite prekinuti obrazac samožrtvovanja, morat ćete početi govoriti "ne", postavljati granice kako biste zaštitili svoje vrijeme, energiju i emotivne potrebe. To je težak izazov za bilo koju osjetljivu, brižnu osobu.

Zašto? Zato što ćete, na primjer, razočarati prijateljicu odlukom da joj ne pričuvate djecu. Ili povrijediti osjećaje svog sina kad mu kažete da će morati prošetati do kuće svog prijatelja, umjesto da ga vozite, kao obično. Ili ćete možda razljutiti svog partnera kad ga zamolite da sam opere odjeću.

Mijenjat ćete pravila igre i nekima se to neće svidjeti. No, sjetite se - želite li živjeti smislenim životom, trebat ćete prvo štošta promijeniti. Stoga, bez žaljenja.

Kako razočarati na pravi način
Chery se uvijek zaprepasti kad vidi na što su sve ljudi spremni ne bi li izbjegli situaciju u kojoj će povrijediti ili razočarati druge. "Spremam se biti krajnje dobra djevojka", rekla je njezina klijentica Barbara. "Zadnjih šest mjeseci šef mi pomaže pronaći novo radno mjesto u dijelu zemlje gdje je klima toplija, što već dugo želim. No, tijekom razgovora za novi posao postalo je jasno da mi se to radno mjesto uopće ne sviđa. Sad dolazi ludi dio - razmišljam da ga ipak prihvatim. Šef se jako potrudio da mi pomogne i zbilja bi mi bilo neugodno razočarati ga."

Iako se priča čini nevjerojatnom, sigurno se možete sjetiti nečeg sličnog iz svog života. Primjerice, iako je sve u vama vrištalo "Ne!", ipak ste možda prihvatili novog klijenta. Ili ste se možda posvađali sa suprugom zbog toga što ne provodite dovoljno vremena zajedno, pa se poslije uhvatili u tome kako pristajete otići na dobrotvornu priredbu još tog istog dana, samo zato što ste se htjeli pokazati pred drugima u dobrom svjetlu.

Ljudi svaki dan donose ključne odluke na temelju onog što drugi žele, znajući da time izdaju sami sebe. No, ulogu "dobre osobe" teško je odbiti.

Foto: Arual-l/Flickr

Što se događa kad počnete iznevjeravati ljude i oni se zbog toga uzrujaju? Vježbate li zdravu brigu za sebe, događat će se svašta, budite sigurni.

U stvari, možda ćete i izgubiti veze za koje ste mislili da su vam važne, pogotovo ako imate poriv davati više no što je potrebno, pa ste na to navikli ljude. Sjetite se da time što svoje potrebe stavljate na prvo mjesto ujedno mijenjate i pravila igre.

Nemojte se iznenaditi ako netko blizak pokuša vratiti stvari u prethodno stanje opterećujući vas osjećajem krivnje. Kad se to dogodi, popuštanje je najgora opcija, zato što šalje dvosmislenu poruku i uči druge da vam ne vjeruju na riječ. Umjesto toga, trebate biti pošteni, otvoreni i odlučni da brinete za sebe. Nemojte previše objašnjavati, braniti se ili raspravljati o tome kako se osjećajte. Što manje riječi, to bolje.

Zato je važno imati dobru podršku prije no što počnete raditi na umijeću razočaravanja. Pokušate li sami ovladati ovom vještinom, gotovo je sigurno da ćete popustiti ili izgubiti bar nešto svoje odlučnosti.

Nemojte dozvoliti da se to dogodi - potražite pomoć. Trebat će vam podrška onih koji su se i sami odlučili na vježbanje zdrave brige za sebe jer vas mogu braniti kad se odlučite založiti za svoj život.

Evo nekoliko smjernica kako ostati ustrajni:

1) Osigurajte si malo vremena za razmišljanje
Kad netko zatraži nešto od vas, trebate napraviti dvije stvari. Prvo, dajte si vremena za odgovor. Prije nego na brzinu pristanete, stanite i razmislite o posljedicama. Uvijek recite "Javit ću ti se", "Trebam prespavati" ili "Moram provjeriti mogu li preuzeti takvu obvezu."

Budite otvoreni. Stavite osobi s kojom razgovarate unaprijed na znanje da možda nećete moći učiniti ono što od vas traži. To će cijelu situaciju učiniti manje osobnom. Rana priprema za mogućnost da nećete moći pomoći ljudima daje mogućnost da ranije razmotre druge opcije.

2) Ispitajte unutarnji glas
U idućem koraku provjerite je li to što traže od vas nešto što biste zbilja htjeli raditi. Ako niste sigurni, upitajte se: "Bih li rekla 'ne' kad bih znala da ta osoba neće biti ljuta, razočarana ili uzrujana?"

Tijekom godina Cheryl je otkrila da oni koji stavljaju potrebe drugih ispred svojih obično donose obranaške odluke. Umjesto da razmišljaju o onome što bi htjeli raditi, odmah se brinu o onome što drugi trebaju i kako bi mogli reagirati na odbijanje. Ali, vježbanje zdrave brige za sebe znači da mislite prvo na svoje potrebe.

Hoće li vam udovoljavanje tom zahtjevu donijeti radost, ispunjenje ili zadovoljstvo? Je li to nešto što vas ne uzbuđuje naročito, a ipak znate da će podržati važan odnos? Budimo realni, uvijek će biti situacija u kojima ćete za ljubav bliske osobe raditi nešto što najradije ne biste. No, budite sigurni da to radite kako biste pokazali ljubav ili ojačali povezanost, a ne zbog osjećaja krivnje i obveze - strategije koja bi vam se mogla vratiti kao bumerang i udaljiti vas od onih do kojih vam je stalo.

Foto: greenyellowgirl/Flickr

3) Recite istinu izravno
No, nježno i s ljubavlju. Godine coachinga Cheryl su naučile da je jedan od glavnih razloga zašto se ljudi teško nose s razočarenjem drugih to što ne znaju kako bi to rekli nježno i s ljubavlju. U trenutku kad im pomogne da oblikuju takav odgovor, hrabrost im naglo poraste.

Vratimo li se Barbarinoj priči, evo kako je ona mogla uviđavno odbiti posao:

"Bob, nije mi lako ovo reći. Znam da si se puno trudio pomoći mi pronaći novi posao i na tome sam jako zahvalna. Ali, što više doznajem o tom poslu, to više shvaćam da nije za mene. No, htjela sam ti zahvaliti od srca na svom vremenu i trudu koje si uložio. Molim te, reci mi što trebam napraviti ukoliko mogu pomoći da održiš dobre kontakte u toj podružnici."

Ovaj primjer pokazuje tri važna koraka u kazivanju istine nježno i s ljubavlju. To su:

• budite iskreni o svojim osjećajima i ne objašnjavajte ih previše. Neka osobi s kojom razgovarate bude jasno da vam je žao što morate odbiti njihov zahtjev ili prijedlog, ali ne ostavljajte vrata otvorena tamo gdje trebate podići zid.

• budite izravni umjesto da okolišate. Dozvolite svojoj ljudskosti da se pokaže, ali nemojte ostaviti dojam da ste spremni pregovarati. Trebate biti obzirni s izborom riječi, ali jasni s porukom. Recite istinu izravno, jednostavno i jasno. Držite se jedne ili dvije jednostavne rečenice, objasnite kratko zašto ne možete udovoljiti zahtjevu.

• pitajte kako možete podržati nekog tko je u nezgodnom položaju ili im omogućiti da dođu do pomoći koju trebaju. No, učinite to samo ako imate etičku odgovornost koja se odnosi na određenu osobu ili situaciju. Na primjer, ako trebate napustiti volontersku poziciju usred dobrotvorne kampanje, mogli biste preporučiti osobu koja će preuzeti vaš položaj.

Kad ste se postavili iskreno i izravno, na način ispunjen ljubavlju, na miru se posvetite zadovoljavanju svojih potreba. Uhvati li vas pomisao da ste možda sebični, sjetite se zrakoplovne metafore: stujardesa uvijek prvo masku s kisikom stavlja sebi. I uostalom, da li biste radije prihvatili radosnu pomoć pruženu od srca, ili onu motiviranu osjećajem krivnje ili obaveze?

Izvor: Cheryl Richardson The Art of Extreme Self Care


via positiva